architektura

Kolorowy beton w architekturze – zamiast szarego używaj kolorowych materiałów budowlanych

centrum kultury ze schodami zadaszeniem i elewacją z żółtego betonu

Generalnie, kiedy myślimy o betonowych budynkach, na myśl przychodzi szary kolor, ale kolorowy beton sprawia, że ​​wszystko wydaje się bardziej żywe. Tradycyjna mieszanka tego materiału budowlanego zawiera zwykle cement, żwir, piasek i wodę. Może jednak różnić się kolorem w zależności od elementów i domieszek i oczywiście zachwycać jasnymi lub ciemnymi odcieniami. Pigmentacja betonu może wykraczać poza funkcję estetyczną. Może poprawiać wrażenie domu prywatnego, kontekstualizować budynek użyteczności publicznej w jego otoczeniu, a nawet nawiązywać do koncepcji projektowej. Poniżej znajdziesz wybór projektów budowlanych, w których jako materiał optymalnie wykorzystany jest kolorowy beton.

Kolorowy beton dla większej żywotności

rozbudowa domu i przejście z elementów budowlanych w kolorze czerwonym, zabetonowanych, barwionych i wklejanych

Coraz powszechniejsze i bardziej popularne stają się związki, które dodają pigmenty do mieszanki, ponieważ nadają barwnemu betonowi bardziej stabilne niuanse niż farba. Barwy te powstają w wyniku dodania tlenków żółtego i czerwonego, a ich pochodne, takie jak brąz, uzyskuje się poprzez dodatek tlenku żelaza. Tlenek chromu i kobaltu tworzą odpowiednio kolor zielony i niebieski. W przypadku czarnego betonu powszechnie stosuje się czarny tlenek żelaza i tlenek węgla w połączeniu z cementem pucolanowym.

Czarny beton

nowoczesna willa z czarnego betonu w kontraście z drewnianymi ramami okien

W pierwszym przykładzie przedstawiamy Villa Моntagnola autorstwa Atillo Panzieri & Partnerzy ze Szwajcarii, która znajduje się na posesji ze wspaniałym widokiem na jezioro Lugano. Sugestywny widok i imponująca obecność górotworu za miejscem narzuciły zasady włączenia całego budynku. Nowoczesny dom w dynamicznym dialogu nawiązuje do skały i jednocześnie rozciąga się w kierunku jeziora. Właściwa morfologia tego miejsca i jego południowo-zachodnia orientacja w kierunku jeziora kierowały wyborem projektanta.

wjazd do garażu w odcieniach szarości i tył betonowego domu z wąskimi oknami

Budynek wygląda jak blok z czarnego, wyeksponowanego betonu. To czarny kolor, który pochodzi od skały i surowych desek, które rozciągają się w tym samym kierunku. Ta cecha ożywia fasadę i podkreśla naprzemienność otworów pełnych i pustych. Światło przenika przez otwory, wypełnia wnętrze willi i tworzy ciepłą i przytulną atmosferę. Drzwi i okna wykonane z naturalnego dębu wzmacniają tę szczególną cechę. Wewnętrzny kontrast między bielą tynku a czernią betonu tworzy sugestywne gry, które podkreślają wglądy.

Beton w ciemnym kolorze dla większego kontrastu

designerski dom z czarnych i ciemnych materiałów budowlanych o zachodzie słońca

W naszym kolejnym przykładzie betonowa ściana wystająca z ziemi otacza dom zaprojektowany przez firmę architektoniczną Pitagoras Group z Portugalii. Jednak mur pokonuje różne wysokości krajobrazu. Jeśli chodzi o użyte materiały, pozornie ciemny kolor betonu określa objętość konstrukcji. Architekci wybrali również cynk w kolorze antracytu jako materiał na pokrycie niektórych paneli elewacyjnych.

wewnętrzny dziedziniec z trawiastą czarną fasadą domu i przesuwanymi szklanymi drzwiami na pierwszym i drugim piętrze

Projektant zdecydował się na bazalt dla zewnętrznych pokładów, do których można dojechać samochodem. Na ścieżkach dla pieszych lub salonach przeważają drewniane palety jako przedłużenie wewnętrznych podłóg. Jednak budynki gospodarcze wykonane są głównie z czarnego aluminium. Okładzina ma znaczący wpływ na ogólny wygląd tego domu, ponieważ jest w pełni widoczna od wejścia do posesji. Z tego powodu architekci zdecydowali się na pokrycie z betonu komórkowego, aby stworzyć absolutnie równą powierzchnię drenażową. W jakiś sposób ta osłona sama w sobie pomaga zrozumieć wielkość budynku, gdy mieszkańcy poruszają się naprzód po podłodze.

Czerwony beton jako akcent

połączenie szarej kolorystyki betonu z czerwonymi akcentami dla domów z basenami i ogrodami

Podwieszona objętość betonu w tym przypadku chroni pomieszczenia mieszkalne na parterze przed przestrzennymi odchyleniami od projektu nawierzchni na różnych wysokościach. Pokrycie z drewna łączy wejście do basenu i rozkłada się w pomieszczeniu. Betonowa ściana również podtrzymuje konstrukcję i dzieli działkę wzdłuż. Tworzy to niezależne obszary dla obiektu. Brazylijscy architekci UNA Arquitetos pokolorowali kolorowy blok tlenkiem żelaza. Obecność ukształtowanej ściany rozciąga się również od odbić światła i następuje przejście od obszarów zewnętrznych do wewnętrznych.

Drewniana podłoga na zewnątrz ze ścianą z czerwonego betonu w minimalistycznym domu

Dwa betonowe filary uzupełniają podpory tego poziomu i pozwalają na wyraźną asymetrię w regularnej konstrukcji. Kontrast z pierwszym poziomem, na którym znajdują się sypialnie, jest widoczny w nieprzejrzystości bryły. Sugeruje to więc pewną intymność, podczas gdy te pokoje dają widok przez ponownie wchodzące balkony. Te wyciągi zapewniają widok ukośny, kilka otworów świetlnych i wentylacyjnych, które również podkreślają drogę słońca. Wreszcie ogród zimowy wieńczy wejście na dach.

Barwiony beton w kolorze czerwonym jako okładzina elewacyjna

nowoczesny piętrowy budynek z czerwoną elewacją z betonu licowego z dziedzińcem

Architekci Mauricio Pezo i Sofia von Ellrichshausen z Chile postanowili tutaj przetestować archetypowe cechy tego podmiejskiego domu. To ćwiczenie nigdy nie było tak proste, jak arbitraż, który wymagał pewnych formalności w sprawie: betonowe mieszkanie na przedmieściach w sąsiedztwie domów jednorodzinnych. Zaplanowali dzieło, które ujednolici sylwetkę czterech spadzistych dachów, ale nie będzie się zbytnio różniło od naiwnych konturów dziecięcego rysunku.

Warstwy czerwonej betonowej ściany budowane dla podmiejskiego domu

Dom stał się lokalnym terminem odnoszącym się do niekwestionowanej wytrzymałości konstrukcji betonowych, które nigdy się nie starzeją. Zespół zbudował betonową ścianę o drugorzędnym kolorze, która zmieniała się kilkakrotnie podczas produkcji i była wykonywana warstwami. Budowniczowie wylewali każdą nową warstwę na poprzednią.

Żółty beton podczas budowy domu

architektoniczny przykład budowy domu kolorowy beton w kolorze żółtym na ściany

Obie domy autorstwa hiszpańskich architektów Azpilicueta Arquitectura Y Paisaje są zdeterminowane przez złożoną lokalną geometrię w dwóch różnych kształtach. Podnoszą dom M i dom P jako elementy z jednego materiału. Kolorowy beton łączy w sobie mocny kolczyk, który przemawia do typowych lokalnych konstrukcji. Domy składają się z solidnych ścian i zamkniętych gliniastych ścian błotnych, które są typowe dla lokalnej architektury. Za priorytet uznano również idealną orientację kuchni mieszkania w części południowej.

Wejście z nowoczesnego domu z dachem i leżakiem

Architekci od samego początku ustalają limity budżetowe na budowę. Dlatego obudowy uwzględniają aspekty efektywności energetycznej z dobrą kwalifikacją energetyczną. System konstrukcyjny powstał za pomocą ścian wykonanych z żółtego żelbetu w masie i zgodnie z piaskowaniem. Ponadto panele wykonane z energii fotowoltaicznej odpowiednio dopasowują się do dachu. Powstała faktura ma podwójny wyraz zewnętrzny, co pozwala na zabawę kontrastem dostatecznie doświadczonych materiałów i starannej pielęgnacji oraz reinterpretację tradycyjnego konstruktywnego systemu „ziemnych” ścian. Realizowane cele to integracja z miejscowością, optymalizacja zasobów gospodarczych oraz prostota wykonania.

Beton barwiony w budynkach użyteczności publicznej

linie jak łupki z łupka zintegrowane z zewnętrzną fasadą jako muzeum budynku użyteczności publicznej w kolorze czerwonym

Bryła tego budynku autorstwa architektów Gonçalo Byrne Arquitectos przypomina dotyk tradycyjnego średniowiecznego budownictwa i prezentuje szorstkie powierzchnie teksturowane, uzyskane dzięki zastosowaniu pigmentowanego czerwonego betonu o surowym i nieregularnym wyrazie, bardzo zbliżonym do oryginalnych struktur ludzkiej dłoni. Architekci ulepszyli teksturę muzeum w Portugalii, wstawiając szare linie wykonane z łupka w poziome spoiny budynku.

spadzisty dach dwóch bliźniaczych budynków pokrywa chodnik przed salami wystawienniczymi

Ogólnie rzecz biorąc, budynek stwarza wrażenie grawitacji, prawie jak rzeźba, pokolorowana we własnych odcieniach, przywołująca czas w spontanicznych wzorach patyny i wyglądająca jak splamione pionowe pole bitwy między małym a większym ciałem. Połączone zastosowanie ścian betonowych i konstrukcji z betonowych słupów, belek i płyt umożliwiło maksymalne wykorzystanie przestrzeni i prezentację przestronnych powierzchni wystawienniczych.

Czerwony beton dla straży pożarnej

minimalistyczna remiza strażacka z różowoczerwoną fasadą zewnętrzną kontrastującą ze śniegiem

Włoskie studio Pedevilla Architects zaprojektowało minimalistyczny, różowy budynek, który służy jako remiza strażacka dla miasta Vierschach w Południowym Tyrolu. Oczywiście prosto zaprojektowany budynek, zbudowany w odległej Pustertal w pobliżu granicy z Austrią, znajduje się przy głównej drodze. Podczas gdy projekt stawia na prostotę i ulepszenie szczegółów, w rzeczywistości budynek sam w sobie jest eksperymentem. Zewnętrzna powłoka wykonana z lekkiego betonu podważa parametry strukturalne i statyczne, ale uwzględnia również wymagania dotyczące izolacji.

Wnętrze straży pożarnej z czerwonego betonu i strażaka

Czerwony kolor podkreśla oryginalność nowej straży pożarnej. Kolorowy beton jest materiałem budowlanym dla wszystkich powierzchni. Podkreśla to monolityczny charakter budynku. Wymiary konstrukcji pozostają rozpoznawalne z zewnątrz. Wzmacnia raczej ogromny wygląd konstrukcji. Główną cechą projektu jest niewątpliwie prefabrykacja powłoki zewnętrznej, która pozwoliła zespołowi zminimalizować konieczne przeróbki na konstrukcji i sprzęcie budowlanym. Jednak nierówności czy odchylenia w betonie tylko dodają uroku materiałowi i charakterowi budynku.

Żółty jako kolor budynków kulturalnych

żółty beton ochry dla muzeum budynków użyteczności publicznej do użytku z zielonym tarasem na dachu

Beton w kolorze ochry w kolorze ochry reprezentuje ciepły kolor podłogi w tym imponującym brazylijskim muzeum miejskim autorstwa architektów Brasil Arquitetura. Dzięki wyrafinowanej konstrukcji ze sprężonego betonu architekci zaprojektowali dużą rozpiętość około 65 metrów światła. W ten sposób stworzyłeś dużą zadaszoną przestrzeń i prawdziwy miejski balkon. Jest to jednak praktycznie chronione przed silnym słońcem i opadami miejskimi. Zadaszoną przestrzeń można wykorzystać na różne sposoby, od imprez po targi, od pokazów po nic, aby cieszyć się dobrym cieniem lub widokiem na rafy.

Ekspozycja sali konferencyjnej betonowe ściany w kolorze żółtym w połączeniu z pięknymi elementami

W efekcie powstaje budynek, który na różne, czasem subtelne, czasem tępe sposoby, w metaforyczny sposób odsłania główne osie tematyczne. Cais do Sertão zapewniło odwiedzającym przyjemne, wyjątkowe wrażenia, zarówno intelektualne, jak i emocjonalne. Podsumowując, można powiedzieć, że chodzi o spotkanie techniki z poetyką, high-tech z technicznie prostą, rygorystyczną i obszerną treścią z możliwością swobodnej interpretacji i swobodnej przyjemności. To miejsce estetycznej przyjemności, gdzie emocje, zaskoczenie i odkrycie idą w parze. Miejsce miejskiej delikatności.