architektura

Japońskie domy – Specyfika japońskiej architektury

Japońskie domy aranżacja wnętrz-szerokie okna-otwory-drzwi-ogród

Tradycyjny japoński dom wyróżnia się prostą konstrukcją z wielofunkcyjnymi pokojami i minimalistycznym wyposażeniem. Składa się w całości z drewna, papieru i trzciny lub cegły na dach. Szerokie otwory okienne i drzwiowe zastępują klasyczne okna i drzwi i zapewniają wentylację poprzeczną latem, ale słabą izolację termiczną zimą.Japońskie domy dlatego mają elastyczny projekt pokoju, który stara się zintegrować codzienne życie z naturą – koncepcja ściśle związana z religią buddyjską. Więcej o tradycyjnej japońskiej architekturze i budowaniu domów dowiesz się z artykułu.

Jak nazywasz japońskie domy?

japońskie domy minka-tradycyjny-japoński-dom-dach-dwuspadowy

Tradycyjne japońskie domy znane są jako „Minka”. Jest to termin używany dla tradycyjnych budynków w stylu japońskim, które obejmują różne rodzaje domów. Domy wiejskie są określane jako „Noka”, a typowe domy miejskie jako „Machiya”.

Domy japońskie i ich budowa

Japońskie domy drewniana rama-ganek-drzwi przesuwne-papier-drewno

Specyfika japońskiej architektury jest zgodna z odpornością na trzęsienia ziemi, która odgrywa ważną rolę w japońskim budownictwie. Konstrukcja nośna domów to szkielet drewniany, który jest stosunkowo elastyczny. Z drugiej strony ściany są wykonane z najlżejszego możliwego materiału i można je przesuwać, aby optymalnie wykorzystać przestrzeń.

Fundament i grunt w architekturze japońskiej

Japońskie domy architektura-drewno-fundamenty-pale-kamienie

Domy japońskie mają konstrukcję nośną, która jest oddzielona od podłogi i podniesiona około 50-80 cm nad nią. Umożliwia to cyrkulację powietrza, co zapewnia świeże powietrze w mieszkaniu. Pomieszczenia mieszkalne są ułożone na palach zakotwionych w ziemi i zapewniających stabilność boczną domu. Pozostała część konstrukcji zbudowana jest na kamiennych płytach. Dzięki temu fundamentowi w przypadku trzęsienia ziemi dom się poruszy, ale nie spadnie.

Materiał budowlany do japońskich domów

Japońskie domy architektura-drewniano-trzcinowo-drewniana konstrukcja szkieletowa

Tradycyjne japońskie domy są zazwyczaj budowane z naturalnego drewna i papieru jako materiałów budowlanych, które umożliwiają elastyczne projektowanie pomieszczeń. Domy budowane są z dachem dwuspadowym lub czterospadowym, który jest umieszczony na konstrukcji szkieletowej. Zwykle używa się do tego cegieł lub trzciny. Jednak konstrukcja z takich materiałów ma również pewne wady. Z jednej strony domy z drewna i papieru łatwo się palą, a z drugiej nie mają dobrej izolacji termicznej.

Japońskie domy i elastyczne projektowanie pomieszczeń

japoński-dom-projektowanie-wnetrz-wielofunkcyjne-pokoje-sypialnia-kominek

W architekturze japońskiej domy projektuje się z neutralnymi pokojami w różnych rozmiarach, dzięki czemu są całkowicie elastyczne. Dzięki poduszce do siedzenia na podłodze pokój zamienia się w salon. Jeśli natomiast na podłodze położy się futon, ten sam pokój zamieni się w przytulną sypialnię.

Wielofunkcyjne pokoje w tradycyjnym japońskim domu

japońskie-domy-wnetrza-minimalistyczne-wyposazenie-poduszki-siedzisko

Ze względu na brak miejsca, japońskie budynki mieszkalne projektowane są jako wielofunkcyjne i umeblowane w sposób minimalistyczny. W ciągu dnia nieliczne meble wykorzystywane są w zależności od potrzeb do różnych celów. Nawet drewniane panele, które są pokryte przezroczystym papierem, nie pozostają nieruchome, ale przesuwają się po domu i łączą różne pomieszczenia ze sobą iz ogrodem. Służą więc jako drzwi przesuwne, które są używane do koncepcji otwartego życia.

Japońskie domy: dekoracja wnętrz

japońskie-domy-wnetrza-architektura-wnetrz-projektowanie-stól-zdjęcie-nisza-punkt centralny

Domy japońskie mają kominek, który jest centralnym punktem pomieszczenia i służy do ogrzewania, a także piec. Stoły w tradycyjnym japońskim domu są ogrzewane i nisko zabudowane, tak że siedząc, klęka się na podłodze. W pokoju dla zwiedzających znajduje się „tokonoma” – nisza ozdobiona kwiatami, roślinami, ceramiką i obrazami. Ta nisza obrazowa służy również jako optyczny punkt centralny w tym pomieszczeniu.

Tatami jako cecha japońskiego wystroju wnętrz

japońskie-domy-drewniane-sufitowe-tatami-maty-podłogowe-tradycyjne

Pokoje w tradycyjnym japońskim domu ozdobione są drewnianymi panelami sufitowymi i podłogami wyłożonymi matami tatami. W zależności od regionu osobę leżącą reprezentuje średnio prostokąt o wymiarach 190 × 90 cm. W ten sposób powstała krajowa jednostka miary – tatami. Dlatego Japończycy nie mówią o metrach kwadratowych jako mierze powierzchni, ale o sześciu, ośmiu, dziesięciu tatami.

Japońskie domy z matami tatami na podłogę

japońskie-domy-tatami-mata-zdjęcie-nisza-tradycyjny-japoński-dom

Zazwyczaj tatami to mata wykonana ze słomy ryżowej, która jest używana jako podłoga w japońskich domach. Maty tatami są nie tylko praktyczne, ale także tworzą przyjemną atmosferę w pomieszczeniu. Dlatego dziś wykorzystywane są również w wyposażeniu wielu nowoczesnych europejskich mieszkań.

Strefy buforowe w japońskich domach

japońska-domy-architektura-weranda-dach-drewno

Tradycyjne japońskie domy mają obszar zwany engawa, co dosłownie oznacza boczną krawędź, ale w rzeczywistości jest trudny do scharakteryzowania. To rodzaj werandy, ale także korytarza biegnącego wokół domu. Czasami korytarz projektuje się również wewnątrz domu, aby otaczał taras.

Weranda jako strefa relaksu

japońskie-domy-strefa-buforowa-weranda-drewno-widok-ogród

Strefa buforowa w japońskim domu traktowana jest jako przejście między strefą wewnętrzną i zewnętrzną, ale także jako strefa relaksu i medytacji, ponieważ oferuje widok na ogród. Weranda pokryta jest baldachimem, który chroni zarówno przed słońcem, jak i deszczem.

Japońskie domy na dziedzińcu

japońskie-domy-wewnętrzny-dziedziniec-strefa-przejściowa-roślinne-kamienie

Tradycyjne japońskie domy zaprojektowano z sekwencją obszarów wewnętrznych i zewnętrznych, tak aby stworzyć rozgraniczenie między pokojami. Na przykład wewnętrzny dziedziniec oddziela publiczną od prywatnej części mieszkania i jest uważany za strefę przejściową. Deszcz czy słońce, wewnętrzny dziedziniec umożliwia mieszkańcom bliski kontakt z naturą.

Tradycyjny japoński dom z ogrodem

japońskie-domy-japoński-ogród-jesień-rośliny-staw

Japoński dom jest prawie nie do pomyślenia bez ogrodu, ponieważ są ze sobą blisko spokrewnieni. Nie ma między nimi prawie żadnej granicy – dom łączy się z ogrodem poprzez werandę. Ogród japoński w inscenizacji natury w wąskich ramach. Ma na celu wprowadzenie w świat żywej postaci. Prostota i doczesność są podstawą stylu Zen, który jest centralnym elementem tradycyjnego ogrodu japońskiego.

Cechy szczególne japońskich domów z ogrodami

japońskie-domy-krajobraz-dom-w otoczeniu natury

Japońskie domy zazwyczaj nie buduje się na ulicy, ale w ogrodzie, dlatego otoczone są zielenią. W większości przypadków ściana ogrodu to żywopłot lub bambusowe ogrodzenie, które może nawet „ukryć” dom przed wzrokiem ciekawskich.

Ogród japoński ze ścieżkami ogrodowymi

japońskie-domy-ogród-odskocznie-teren-zieleń

Zakrzywione ścieżki ogrodowe ze stopniami łączą bramę ogrodową z drzwiami wejściowymi. W zasadzie tradycyjne japońskie ogrody wyglądają jak obrazy krajobrazu i pełnią funkcję dekoracyjną, a nie praktyczną.

Japoński ogród na dziedzińcu

japońskie-domy-podwórko-ogrodowe-rośliny-kamienie

Rośliny i przyroda są integralną częścią japońskiej kultury, a ich odcięcie jest synonimem zbrodni. Chociaż ogród na dziedzińcu japońskiego domu jest kulturą starożytną, nadal żyje z młodszymi pokoleniami. Nawet dzisiaj, gdy dostępna przestrzeń mieszkalna staje się coraz węższa, Japończycy nie rezygnują ze swoich ogrodów i związku z naturą.

Penumbra jako część wnętrza

japońskie-domy-dekoracja-ścienna-drzwi-przesuwne-papier-odcień-drewna

Japońskie domy mają specjalną konstrukcję ścian, która składa się z nieprzezroczystych, półprzezroczystych i pasiastych części. We wnętrzu tworzy się rodzaj półcienia, który pozytywnie wpływa na atmosferę w domu.