architektura

Domy prefabrykowane: szybko, łatwo i teraz bardzo indywidualnie

Domy prefabrykowane -pomoc-architekta-elewacja-teak

Domy prefabrykowane umożliwiają budowniczym zaplanowanie i wybudowanie własnego domu szybko, niedrogo i bez przykrych niespodzianek. Dlatego cieszą się coraz większą popularnością. W międzyczasie domy prefabrykowane można też projektować znacznie bardziej indywidualnie niż miało to miejsce kilka lat temu.

Domy prefabrykowane można zmontować w trzy dni

domy prefabrykowane szybkie łatwe w montażu-elewacyjne-drzwi-frontowe

Budowa domu w tradycyjny sposób zajmuje miesiące. W przypadku domów prefabrykowanych jest to znacznie szybsze: gdy piwnica lub fundament są na miejscu, rzeczywisty dom może: można złożyć w dwa do trzech dni. Okna, drzwi oraz przyłącza instalacji sanitarnej i elektrycznej są już zamontowane w prefabrykowanych częściach domu. Po tych dwóch do trzech dniach można wykonać wnętrze prefabrykowanego domu. Ponieważ montaż prefabrykowanego domu z prefabrykowanych części jest tak szybki i stosunkowo łatwy, właściciele budynków mogą zaoszczędzić nie tylko czas, ale także pieniądze. W końcu godziny pracy w Niemczech są bardzo drogie.

Domy prefabrykowane można zamawiać w różnych etapach rozbudowy. Jeśli na przykład budowniczy chce samodzielnie wykonać prace wykończeniowe, może zaoszczędzić pieniądze w porównaniu z domem założonym przez dostawcę, gotowym do zamieszkania. Istnieje nawet możliwość samodzielnego dostarczenia zestawu i samodzielnego złożenia całego prefabrykowanego domu. To zdecydowanie najtańsza opcja. Cierpi jednak na tym komfort, a budowa domu może potrwać trochę dłużej, zanim wszystko będzie gotowe do zamieszkania.

Domy prefabrykowane pozostawiają miejsce na indywidualne życzenia

Domy prefabrykowane-szybki montaż-elewacja-podłoga-sufit-okna

Dzięki standaryzowanej produkcji domy prefabrykowane mają stałą jakość i można je szybko zmontować. Oczywiście odbywa się to kosztem indywidualności. Jednak obecnie istnieje duże pole do projektowania nawet w przypadku domów prefabrykowanych. Jeśli możliwości w tym zakresie z konwencjonalnymi tak zwanymi domami typu nie są wystarczające, wielu dostawców domów prefabrykowanych pozwala usiąść z architektem i zaprojektować prefabrykowane części domu zgodnie z własnymi życzeniami. Daje to większą swobodę np. przy dzieleniu pokoju, ale zazwyczaj kosztuje to więcej pieniędzy. Generalnie można powiedzieć, że wszystko, co wykracza poza standardowe wyposażenie domu prefabrykowanego powoduje, że koszty szybko rosną. Ostatecznie jednak budowniczowie są znacznie tańsi, niż gdyby planowali i budowali dom konwencjonalnymi metodami.

Domy prefabrykowane w różnych wariantach

domy prefabrykowane szybkie-indywidualnosc-elewacje-kolor-materialy

Prefabrykowane domy różnych typów można oglądać na wystawach modeli domów, aby budowniczowie mogli uzyskać pierwsze wrażenie. Wielu dostawców domów prefabrykowanych posiada w tym celu całe osiedla domów wzorcowych.

Domy prefabrykowane nie muszą już być wykonane z drewna. Na rynku domów prefabrykowanych nadal dominuje konstrukcja stoisk drewnianych. Ale obecnie są też domy prefabrykowane z prefabrykowanych solidnych elementów konstrukcyjnych. Wreszcie istnieje cała gama opcji elewacji: drewno, cegła klinkierowa, tynk lub kamienie Yton to tylko najpopularniejsze opcje okładziny domu prefabrykowanego.

Czysty dom architekta: indywidualny, ale droższy

dom architekta-dach dwuspadowy-od podłogi do sufitu-przeszklenie-ogród frontowy

Pomimo tej swobody projektowej, dom zaprojektowany wyłącznie przez architekta oferuje oczywiście więcej możliwości jako budowniczy do realizacji nawet nietypowych wymagań projektowych. Ci, którzy wybierają tę trasę, pracują z wybranym przez siebie architektem wszystkie kroki od planowania domu do jego ukończenia w większości ściśle ze sobą. Dobrzy architekci oferują właścicielom budynków szeroki zakres usług związanych z planowaniem i budową własnego domu. To znacznie ułatwia pracę klienta, ale może być kosztowna.

obliczyć przewidywane koszty

domy prefabrykowane-nowoczesne-szybkie-budownictwo

Kalkulator budżetu online dostarcza informacji o przewidywanych kosztach dla różnych typów domów. Na przykład właściciele budynków mogą obliczyć, ile pieniędzy zaoszczędziliby dzięki domowi z prefabrykatów w porównaniu z domem architekta lub ile pracy osobistej musieliby wykonać, aby utrzymać się w określonym budżecie.

Architekci mogą również pomóc w przypadku domów prefabrykowanych

domy prefabrykowane-nowoczesne-tarasowe-dachowe-żółte-elewacyjne

Nawiasem mówiąc, konsultacje z niezależnym architektem mogą być również przydatne w przypadku domów prefabrykowanych. Potrafi kompetentnie monitorować, czy prace na prefabrykowanym domu przebiegają prawidłowo i tym samym chronić klienta przed przykrymi niespodziankami. Ponadto architekci mają doświadczenie w czytaniu umów i dzięki temu mogą z góry rozpoznać niejasne sformułowania. „Dlatego podczas budowy domu prefabrykowanego należy zasięgnąć porady architekta lub inżyniera budownictwa lądowego i wodnego przed, w trakcie i po fazie budowy” – radzi ekspert ds. architektury z Hamburga. Giorgio Gullotta. W większości przypadków oczekuje od architekta pełniącego taką funkcję honorarium od 1000 do 1500 euro. Jego zdaniem to znacznie mniej pieniędzy niż koszt ewentualnych błędów, spartaczeń czy nieporozumień, których mogą spodziewać się niedoświadczeni budowniczowie.