architektura

Dom w kształcie litery O – nowoczesny dom w Chile

nowoczesny dom - projekt zewnętrzny

To niezwykłe nowoczesny dom został zaprojektowany przez Toyo Ito. Jego lokalizacja znajduje się w Marbelli w Chile. Powierzchnia użytkowa projektu to 370 m², a układ budynku zaprojektowano w ciekawym kształcie elipsy.

Teren opada lekko na północny wschód, ukazując piękne widoki w tym kierunku. To zachęca architektów do działania nowoczesny dom być zaprojektowane w taki sposób, aby te widoki można było podziwiać z każdego pokoju. Mało tego, chcieli stworzyć jednolitą przestrzeń. Osiąga się to poprzez spiralną ścieżkę wokół wewnętrznego ogrodu. Płynie z piwnicą i wznosi się na parter, gdzie jest więcej prywatnych pokoi.

Nowoczesna architektura – nowoczesny dom w kształcie litery O

nowoczesny dom - elewacja

Plan piętra nowoczesny dom ma dwa poziomy – piwnicę i parter. Piwnica składa się z: miejsca parkingowego, pralni, pomieszczenia gospodarczego, łazienki oraz sypialni. Na drugim piętrze znajdują się jeszcze trzy sypialnie, duża kuchnia i salon na otwartym planie. Plan jest uzgadniany zgodnie z lokalizacją. Garaż i pokoje wspólne znajdują się w piwnicy i są dostępne z ulicy, natomiast część dzienna i sypialnie na najwyższym piętrze znajdują się w strefie prywatnej.

Ciekawy dom projektowy w Chile

innowacyjny projekt domu - ogród z przodu

Wygląd zewnętrzny i wnętrze wygląda szorstko. Beton pozostał widoczny na ścianach, szczelinach i stropach. Ten szary wizerunek idzie w parze z zastosowaniem płytek kamiennych na wewnętrzne podłogi i ścieżki w ogrodzie. Całą tę szorstkość nieco łagodzi cieplejsza farba mebli i obrazy wiszące na ścianach. Ogromne okna i przeszklone ściany wpuszczają dużo światła do pomieszczeń i ukazują czyste krajobrazy.

innowacyjna konstrukcja - dom w Chile