architektura

Ściana osłonowa wentylowana – budowa i koszty

Wentylowane panele elewacyjne do ścian osłonowych o wyglądzie drewna

Elewacja nie tylko nadaje budynkowi indywidualny wygląd, ale pełni również funkcję ochronną – przed wiatrem, deszczem i śniegiem. ten wentylowana ściana osłonowa z tyłu cieszy się stale rosnącą popularnością i umożliwia różnorodne opcje projektowe. VHF może być instalowany na istniejącym murze i jest równie odpowiedni dla nowych budynków i renowacji, gdzie nawet stary budynek może zostać poddany gruntownemu liftingowi. W dzisiejszym poście dowiecie się, jak działa ten specjalny kształt elewacji.

Ściana osłonowa wentylowana – konstrukcja

Konstrukcja elewacji wentylowanej-izolacja-wentylacja-murówka

Wentylowana ściana osłonowa charakteryzuje się strukturalnym oddzieleniem dwóch elementów – warstwy atmosferycznej i izolacji. Fasada jest montowana przed istniejącymi ścianami zewnętrznymi domu i utrzymywana na miejscu przez specjalny system nośny. Pomiędzy murem a prefabrykowanymi elementami kompozytowymi wstawiany jest materiał izolacyjny. Przestrzeń utworzona pomiędzy warstwą zewnętrzną a izolacją umożliwia swobodną cyrkulację powietrza za elewacją, co zapobiega tworzeniu się wilgoci i zapewnia optymalną izolację termiczną.

Ściana osłonowa wentylowana – wielowarstwowa konstrukcja ściany zewnętrznej

kurtyna-tylna-wentylowana-fasada-konstrukcja-izolacja-tylna-wentylacja

Oto kilka kluczowych punktów, które należy wziąć pod uwagę podczas budowania VHF:

– Warstwa powietrza pomiędzy nimi powinna być większa niż 2 centymetry, około 3 do 5 centymetrów, aby możliwa była dobra cyrkulacja powietrza. System posiada otwór wentylacyjny na górze i na dole wykonany z siatki o drobnych oczkach oraz kratkę wentylacyjną z wąskimi szczelinami.

– Jako warstwę termoizolacyjną zwykle stosuje się płyty z wełny mineralnej o grubości od 5 do 12 cm, jednostronnie powlekane. Wełna kamienna jest preferowanym materiałem nie tylko ze względu na dobre właściwości termoizolacyjne, ale także dlatego, że tworzy skuteczną barierę dźwiękową. Oczywiście można również zastosować inne materiały izolacyjne. Głównie mineralne.

– Druga konstrukcja nośna może składać się z drewna, aluminium, stali lub kombinacji różnych materiałów. Konstrukcja ta jest przykręcana pionowo do zewnętrznych ścian domu. Ich wytrzymałość dopasowana jest do izolacji.

– Różne materiały odzieżowe zapewniają maksymalną swobodę projektowania. Różnorodność materiałów mrozoodpornych jest nieograniczona i sięga od płyt miedzianych, ceramiki, kamionki szlachetnej, aluminium po drewno. Z łatwością można imitować nawet ciężkie elewacje klinkierowe.

Ściana osłonowa wentylowana – zalety

Kurtyna-tylna-wentylowana-elewacyjna-konstrukcja-murowana-izolacja-tylna-panele-wentylacyjne

Charakterystyczna konstrukcja VHF prowadzi do szeregu zalet – w zakresie fizyki budowli i ekonomii. Przede wszystkim skuteczna ochrona termiczna. Ponadto ochrona przeciwpożarowa, ochrona przed zacinającym deszczem, ochrona przed kondensacją wody, ochrona przed hałasem i trwałość.

Jedną z zalet VHF jest swoboda projektowania. Panele elewacyjne wykonane z różnych materiałów budowlanych, które są montowane na pionowej konstrukcji nośnej, dają wiele możliwości projektowania. Oznacza to, że nawet stary budynek może zabłysnąć nowym blaskiem.

Z ekonomicznego i ekologicznego punktu widzenia szczególnie korzystna jest fasada kurtynowa, wentylowana od tyłu. Można go łatwo zdemontować i ma niższe koszty konserwacji i konserwacji w porównaniu z konwencjonalnymi formami elewacyjnymi. Oznacza to, że można spełnić również normy domów niskoenergetycznych i pasywnych, ponieważ zapewnia on jak największe akumulację ciepła, optymalne odprowadzanie wilgoci użytkowej oraz ogranicza emisję CO2. Elementy fotowoltaiczne i kolektory słoneczne można również zintegrować z okładziną elewacyjną. Elewacje wentylowane można również zazieleniać. W tym celu należy starannie zaplanować dobór, zakotwiczenie i wagę pnączy.

 Koszty UKF

kurtyny-tylne-wentylowane-elewacyjne-budowlane-montażowe-panele elewacyjne

Ale ta wyjątkowa fasada ma swoją cenę. Nie można dokładnie określić, jak wysokie będą koszty ściany osłonowej wentylowanej od tyłu. Duży wpływ na nie ma dobór materiałów na konstrukcję nośną, materiał izolacyjny i widoczną powłokę. Do tego dochodzą koszty montażu. Porównaj nie tylko ceny poszczególnych materiałów, ale także oferty firm specjalistycznych.

stary dom lśni nowym blaskiem

Kurtyna-powietrzna-wentylowana-elewacyjna-stary-budynek-nowy-system-elewacyjny

Podkonstrukcja wykonana z aluminium lub stali

kurtyna-tylna-wentylowana-elewacyjna-konstrukcja-nośna-tylna-wentylacja

VHF jest zainstalowany przed istniejącymi ścianami zewnętrznymi domu

kurtyna-tylna-wentylowana-elewacyjna-kwadratowa-panele-elewacyjne-szara

liczne możliwości projektowania z różnymi materiałami budowlanymi

Kurtyna-tylna-wentylowana-elewacyjna-aluminiowe-szyny-cegła klinkierowa-konstrukcja

Płytki gresowe porcelanowe

wentylowane-płytki-elewacyjne-porcelanowe-kamionkowe-brązowe

Usuwanie wilgoci budowlanej i użytkowej

wentylowana-fasadowa-konstrukcyjna-odwadniająca-budynek-użytkowy-wilgoć

czerwone klinkierowe ściany zewnętrzne ukryte za nowymi panelami elewacyjnymi

wentylowane-system-fasadowy-klinkieru-zewnętrzne-ściany-ukryte-za-nowymi-panelami

Widoczna podkonstrukcja i warstwa izolacyjna

wentylowana-system-fasadowy-widoczna-podkonstrukcja-izolacja

odporny na warunki atmosferyczne system elewacyjny o wyglądzie drewna 

kurtyna-tylna-wentylowana-fasada-nowoczesne-panele-drewno

panele elewacyjne w kolorze złotym o asymetrycznym kształcie

kurtyny-tylne-wentylowane-elewacyjne-nowoczesne-złote-panele elewacyjne

białe panele elewacyjne

kurtyna-wentylowana-fasada-nowoczesny-dom-izolacja termiczna

Panele elewacyjne o wyglądzie drewna

kurtyna-tylna-wentylowana-elewacyjna-dom-system-elewacyjny-panele-wyglad-drewno

kurtyna-wentylowana-fasada-nowoczesna-dom-jednorodzinny-docieplenie

wentylowane-system-elewacyjny-płytki-ceramiczne-wygląd-kamienia