architektura

Budynek z ubitej ziemi – 12 inspirujących projektów z wykorzystaniem zrównoważonego materiału hybrydowego

budynek z ubitą ziemią hybrydową materiał nowoczesna architektura projekt glinianej ściany

Chociaż budowanie z ubitej ziemi przez lata było zaniedbywane jako technika budowlana, ten rodzaj budownictwa przeżywa dziś renesans w architekturze. Zasadniczo zalety obejmują doskonałą masę termiczną, ochronę przed temperaturą i hałasem, wytrzymałość i trwałość, niskie koszty utrzymania, ognioodporność, nośność i wiele innych. Ponadto przy budowie z ubitej ziemi zachowane jest naturalne piękno materiału budowlanego i jego przyjazne dla środowiska właściwości. Tym razem przedstawiamy wybór najlepszych projektów budowlanych, w których budowanie z ubitej ziemi przyniosło wyjątkowe rezultaty. Te 12 prac pokazuje atrakcyjne estetyczne wykończenie stworzone przez nałożenie kilku warstw sprasowanej ziemi.

Budynek z ubitej ziemi – zalety

budynek z ubitą ziemią hybrydową materiał nowoczesna architektura dziedziniec woda

Budowanie z ubitej ziemi to stara technika, która wróciła do nowoczesnej architektury. Biorąc pod uwagę przepisy budowlane i jurysdykcje, materiał hybrydowy może nie nadawać się na ściany. Zasadniczo ubita ziemia to gleba, którą można zagęszczać w struktury twarde jak skała. W związku z tym mury z ubitej ziemi dosłownie składają się z ziemi, na której stoją. Mogą one pomóc zakotwiczyć dom w jego lokalizacji i stanowić zrównoważoną alternatywę dla betonu.

Poniżej zebraliśmy dla Ciebie 12 inspirujących sugestii. Świadczą one o tym, że budowanie z ubitej ziemi różni się od postrzegania materiału przez ludzi, który możemy kojarzyć ze starszymi budynkami bez nowoczesnego komfortu. Projekty budowlane w naszym artykule podkreślają unikalny materiał i sprawiają, że jest on częścią czegoś większego.

Dom warstw

budynek z ubitej ziemi materiał hybrydowy nowoczesna architektura warstwa domu warstwy gliny ziemi

Najpierw przedstawiamy przykład budynku z ubitej ziemi z regionalnej, nadmorskiej Wiktorii w Australii. Obiekt położony jest blisko plaży, ale nie ma widoku na ocean. Większość terenu również opada w kierunku północ-południe i składa się z warstw wapienia i podziemnych jaskiń. Po pierwsze, zadaniem klienta było stworzenie dużego domu rodzinnego, który mógłby pomieścić jednocześnie wielu gości i członków rodziny. W związku z tym powinien to być wysokiej jakości, solidny dom na pokolenia.

budynek z ubitym materiałem hybrydowym nowoczesna architektura warstwa domu warstwy zielone płytki dwurzędowa kuchnia salon

Budując z ubitej ziemi, architekci Kathryn Robso i Chris Rak zaprojektowali dom jako serię „warstw” z przecinającymi się strefami i prywatnymi widokami. Położony pomiędzy drzewami herbacianymi nie ma szerokiego widoku na panoramę obiektu. Z tego powodu zespół stworzył kilka mniejszych dziedzińców i widoków, które pozwalają na inny sposób patrzenia na budynek. Dom Przekładów jest nadal kontekstowy i składa się z lokalnych materiałów i technik budowlanych, które są optymalnym wariantem do budowania z ubitej ziemi. Oprócz ubitej ziemi architekci wybrali jako odpowiedni materiał drewno. Ponadto składniki piasku w ubitej ziemi pochodzą z regionu i zostały wykonane przez lokalnych rzemieślników. Tworzy to trwały i wydajny materiał budowlany, który nie wymaga konserwacji i jest odpowiedni dla wieku. Z drugiej strony drewno zwykle szarzeje i starzeje się z czasem.

budynek z ubitym materiałem hybrydowym nowoczesna architektura warstwa domu warstwy zielone płytki wyspa kuchenna

Podczas gdy projektanci wykorzystali prostą i bladą paletę drewna oraz jasną betonową podłogę podczas budowania z ubitej ziemi, dodali również strategiczne wstawki graficzne do wystroju wnętrz. W rezultacie udało im się wytyczyć i wytyczyć obszary mieszkalne w pokojach. Świetnym tego przykładem jest zielona, ​​wyłożona kafelkami wyspa kuchenna. Dzięki wytrzymałej płytce zieleń pomaga również połączyć architekturę krajobrazu z wnętrzem.

Budynek z ubitą ziemią – wieża widokowa Negenoord

budynek z ubitego materiału hybrydowego nowoczesna architektura wieża widokowa negenoord belgia

Rezerwat przyrody o nazwie Maasvalley Riverpark znajduje się po obu stronach granicy belgijsko-holenderskiej. Koncepcja nowej zabudowy Negenoord koncentrowała się na spontanicznym rozwoju przyrody, edukacji przyrodniczej, ale także wykorzystaniu rekreacyjnym. Aby w pełni poznać okolicę, na niewielkim wzgórzu pośrodku terenu trzeba było wybudować małą wieżę widokową, która miała chronić wieżę przed zimowymi powodziami.

budynek z ubitego materiału hybrydowego nowoczesna architektura wieża widokowa negenoord belgia

Firma architektoniczna De Gouden Liniaal Architecten również wykorzystała technologię budowy z ubitej ziemi do tego projektu. Do budowy zespół ponownie wykorzystał lokalne materiały budowlane z okolic Mozy. Ta sama metoda budowlana została również zastosowana do budowy ubitych ścian ziemnych. Powierzchnia tych ścian będzie powoli erodować, tak że po chwili żwir stanie się widoczny. Wewnątrz centralny rdzeń ze schodami wykonany jest z betonu, który został piaskowany, aby odsłonić również żwir. Budynek poprzez swoją materializację opowiada o miejscu, w którym powstał i jest mocno zakotwiczony w swoim otoczeniu.

Casa Caldera

budynek z ubitej ziemi hybrydowego materiału nowoczesna architektura casa caldera

Historia tego miejsca jest głęboko zakorzeniona w kulturze regionu. Różnorodność biologiczna regionu jest częścią większego Archipelagu Madryjskiego, który rozciąga się od Pustyni Sonora do Pustyni Chihuahua. To z tej historii i kontekstu wyłania się Casa Caldera. To małe mieszkanie jest pod silnym wpływem warunków klimatycznych; Adaptacja do środowiska przyrodniczego, społecznego, politycznego i gospodarczego, każde w swoim własnym ważonym i różnym stopniu.

budynek z ubitej ziemi materiał hybrydowy nowoczesna architektura casa kaldera wnętrze salon kominek drewno naturalne materiały

Struktura schronienia wygląda, jakby była stworzona z rodzimych traw, które określają zbocze i otwarte tereny poza nim. Aby podkreślić jakość ostoi, architekci z DUST wybrali materiał konstrukcji, aby wtopić ją w otoczenie. Gliniane ściany wykonane są z lanej lawy. Całość tworzy półpłynny materiał, który jest wciskany w szalunek, podobnie jak budynek z ubitej ziemi. Efektem tego jest subtelny kontrast z zielonym otoczeniem, które przez cały rok harmonijnie wtapia się w krajobraz.

Ajijic – dom w Meksyku zbudowany z ubitej ziemi

budynek z ubitej ziemi hybrydowego materiału nowoczesna architektura ajijic house forest

W przypadku letniego domu nad jeziorem Chapala w Jalisco architekci Tatiana Bilbao SC poprosili o elastyczne, zintegrowane i łatwe w utrzymaniu rozwiązanie. W połączeniu z prostą obudową geometria reaguje na sposób jej wykonania. Konstrukcja z otaczającym materiałem odnajduje pradawny system, o którym często zapominamy ze względu na postęp technologiczny.

budynek z materiału hybrydowego z ubitej ziemi nowoczesna architektura dom ajijic widok z zewnątrz

Kolory i tekstury glinianych ścian i krajobrazu łączą się ze sobą, łącząc dom i otoczenie. Bliska współpraca z klientem i grupą artystów, którzy zaprojektowali niektóre wnętrza i meble, dały kolejny krok w dostosowaniu potrzeb życiowych do użytkowników.

Los Terrenos

budynek z ubitej ziemi materiał hybrydowy nowoczesna architektura dom los terrenos

Ten sam architekt zaprojektował kolejny projekt. Nieruchomość Los Terrenos znajduje się w pobliżu Casa Ventura i znajduje się w dzielnicy mieszkalnej w południowo-zachodniej części Monterey, która jest zalesionym obszarem wyżynnym. Budynek z ubitej ziemi jest podzielony zgodnie z funkcją i rolą każdego elementu na placu budowy, ale wszystkie są zamknięte w idealnym kwadracie na ogólnym planie. Każda objętość znajduje się w rogu i otacza organicznie ukształtowany basen.

budynek z ubitej ziemi hybrydowy materiał nowoczesna architektura dom los terrenos lustro szkło drzewo

Strategia krajobrazowa miała na celu odzwierciedlenie i naśladowanie istniejącej flory i fauny obszaru w kreatywnym aspekcie. Część socjalna znajduje się na płycie spoczynkowej, w lustrzanej szklanej kopercie, która jednocześnie odbija i zawiera bujne otoczenie; Główny pokój wychodzi na wierzchołki drzew. Pozostałe sypialnie są podziemne i zbudowane z gliny i ubitej ziemi w odniesieniu do topografii.

Grzbiet Australii Zachodniej

budynek z ubitej ziemi hybrydowy materiał nowoczesna architektura wielki mur zachodniej australii widok z lotu ptaka

Najdłuższa ubita ściana ziemna w Australii i prawdopodobnie na półkuli południowej, była finalistką nagrody Institute of Architects Awards 2016 w Australii Zachodniej. Gliniany mur o długości 230 metrów meandruje skrajem wydmy i otacza dwanaście budynków mieszkalnych pokrytych ziemią. Architekt Luigi Rosselli zaprojektował je dla krótkoterminowego zakwaterowania firmy zajmującej się hodowlą bydła podczas zbiórek. Dzięki elewacji z ubitej ziemi o grubości 450 mm i znajdującej się za nią wydmie, rezydencje mają najlepszą masę termiczną, która naturalnie chłodzi je w klimacie subtropikalnym.

budynek z ubitej ziemi hybrydowej materiał nowoczesna architektura wielki mur mieszkań w zachodniej australii

W przypadku budownictwa z ubitej ziemi, konstrukcja wykonana jest z gliny żelaznej, piaszczystej, która jest dominującym elementem terenu. Inne materiały budowlane to żwir, który miejscowi wydobywają z sąsiedniej rzeki, a także woda pochodząca z lokalnego odwiertu.

Muzeum Sztuki San BaoPeng

budynek z ubitą ziemią materiał hybrydowy nowoczesna architektura muzeum sztuki sanbaopeng porcelana malarz porcelany

To muzeum sztuki znajduje się w wiosce Sanbao – malowniczym miejscu niedaleko centralnego miasta Jingdezhen, chińskiej stolicy porcelany. W ciągu ostatniej dekady malarze porcelany przenieśli się tutaj, by budować własne pracownie. Architektura muzeum kontrastuje z otoczeniem. Naturalne kształty geometryczne definiują budynek. Muzeum ma 150 metrów długości i ten projekt tworzy dziwną relację między zwiedzającymi a przestrzenią. Ściany jako najważniejsza część w projektowaniu przestrzeni wystawienniczej są tworzone z ubitej ziemi podczas budowy.

budynek z ubitą ziemią materiał hybrydowy nowoczesna architektura muzeum sztuki sanbaopeng porcelana malarz porcelanowy dziedziniec

Przejście jest długim przezroczystym pomieszczeniem o długości 100 metrów, wokół którego znajdują się ściany z błota o wysokości 4 metrów. Główne materiały, takie jak ziemia ubijana, płyty tytanowo-cynkowe i trawertyn, z czasem ulegają erozji. Z tego powodu oczekujemy tego procesu erozji, podobnie jak fermentacji wina, ponieważ dzięki temu jego niepowtarzalny smak jest jeszcze lepszy. Ponadto wioska Sanbao naturalnie produkuje unikalną ziemię, która jest lekko czerwona. Z tego powodu architekci z atelier DL zdecydowali się na budowę glinianych ścian lokalną gliną, co stwarza pewną swojskość i napięcie.

Dom Winnica

budynek z ubitą ziemią hybrydową materiał nowoczesna architektura winnica dom widok na zewnątrz

Posadzony na dużej posiadłości rolnej, dom ten znajduje się pośrodku winnicy posiadłości, na prawie płaskiej działce obok lasu dębu korkowego. Cisza i spokój otoczenia wita parterowy budynek, który stara się jak najmniej wtopić w krajobraz, wtapiając się w naturalne elementy spokojnego otoczenia.

budynek z ubitej ziemi hybrydowej materiał nowoczesna architektura winnica dom

Budując z ubitej ziemi stworzono ograniczone przestrzenie wspólne. Komunikują się one na całej długości tarasu zewnętrznego, który pełni funkcję przedłużenia części mieszkalnych. Zapotrzebowanie na zrównoważone i ekologiczne rozwiązania było impulsem do wprowadzenia budownictwa z ubitej ziemi, która nadal jest dominującą lokalną metodą budowania na niektórych obszarach Portugalii.

Rekolekcje w górach Tuscon

budynek z materiału hybrydowego z ubitej ziemi nowoczesna architektura górskie rekolekcje tuscon

Tucson Mountain Retreat znajduje się na pustyni Sonora. Dom jest starannie ustawiony w odpowiedzi na sąsiednie arroyos, skaliste podnóża, starożytne kaktusy, zwierzęta, ścieżki migracji, ekspozycję na słońce i widoki. Plan piętra podzielony jest na trzy oddzielne i izolowane strefy. Do każdego obszaru należy wejść opuszczając strefę zajętą, wychodząc na zewnątrz i wchodząc do innej przestrzeni. Ta separacja rozwiązuje pożądaną separację akustyczną klientów, a jednocześnie oferuje wyjątkową okazję do ciągłego doświadczania surowego pustynnego krajobrazu.

budynek z ubitej ziemi hybrydowy materiał nowoczesna architektura tuscon mountain rekolekcje kaktusowe zbocze

Dom składa się głównie z ubitej ziemi, która wykorzystuje szeroką podłogę, aby zapewnić pożądaną masę termiczną. Dzięki temu praktycznie nie ma negatywnego wpływu na środowisko. Zysk ciepła z energii słonecznej zmniejsza się, ustawiając dom liniowo wzdłuż osi wschód-zachód. Minimalizuje to otwory drzwiowe i okienne w wąskich elewacjach wschodniej i zachodniej.

Dom Ziemi

budynek z ubitej ziemi materiał hybrydowy nowoczesna architektura dom z ziemi meksyk

Dom o powierzchni 189,3 m² znajduje się 25 minut od centrum miasta Mérida. Intencją budowania z ziemią jest stworzenie harmonii pomiędzy tradycyjną i nowoczesną architekturą, tradycją i technologią, przeszłością i teraźniejszością. Dzięki połączeniu ziemi i konwencjonalnego materiału, takiego jak beton, podczas budowania z ubitej ziemi, stare i nowe współpracują ze sobą.

budynek z ubitą ziemią hybrydową materiał nowoczesna architektura ziemia dom meksyk przestrzeń życiowa

Sercem domu są mury z ubitej ziemi. Tworzą przestrzeń, która wita gości między masywną konstrukcją podłogi a meksykańskim ceglanym sklepieniem. Ziemia jest naturalnym i zapomnianym zasobem, który jest prawie darmowy i przyjazny dla środowiska. Społecznie i ekonomicznie zwiększone wykorzystanie naturalnych materiałów umożliwia ludziom utrzymanie się i korzystanie z zasobów, które są praktycznie pod ich stopami.

Zenkonyu × Podbijanie Ziemi

budynek z ubitej ziemi hybrydowy materiał nowoczesna architektura dom zenkonyu japonia

Nie ma więc prawie żadnych ogólnych materiałów do budowy budynku w Honjima. Z tego powodu jednak odzyskanie sił i podejmowanie desperackich wysiłków może być usprawnieniem tego projektu. Ponadto tamtejsze morze i gleba na wyspie dostarczają ubitej ziemi do budowy z ubitej ziemi. Pierwotnie metoda budowy nosiła nazwę „HANCHIKU”, w której substancje gorzkie i wapno gaszone wydobywane z morza są mieszane z ziemią i ubijane w celu poprawy wytrzymałości strukturalnej.

budynek z ubitą ziemią hybrydowy materiał nowoczesna architektura dom zenkonyu japonia gliniane ściany geometryczny kształt

Architekci stworzyli bryłę tego budynku ze ścianami łączącymi wykonanymi według proporcji. Podczas ręcznej produkcji zignorowano detale i technologię, wykopano racjonalną formę. W rezultacie budynek ten został ukształtowany przez narodowość i czas, zachowując jednocześnie japoński charakter.

Centrum Kultury Pustyni Nk’Mip

budynek z ubitej ziemi materiał hybrydowy nowoczesna architektura centrum kultury kanada wybrzeże pustynny krajobraz

Centrum Kultury Pustyni Nk’Mip to specyficzna i zrównoważona odpowiedź na wyjątkowy kontekst budynku – niezwykłą kanadyjską pustynię. W związku z tym w budynku znajdują się wystawy wewnętrzne i zewnętrzne, które celebrują kulturę i historię. Ponadto pustynny krajobraz przepływa odpowiednio nad zielonym dachem centrum kultury, który został powstrzymany przez budynek z ubitej ziemi.

budynek z materiału hybrydowego z ubitej ziemi nowoczesna architektura centrum kultury

Sekwencja wejścia z parkingu prowadzi gościa przez szereg zagnieżdżonych betonowych ścian do przestrzeni wejściowej na końcu ubitej ściany ziemi. Przestrzeń, która służy do gromadzenia dużych grup i oznakowania wydarzeń dnia, biegnie wzdłuż niskiego betonowego muru, który oddziela dziewiczy pustynny krajobraz od budynku. Trasa ta jest wyznaczona przez kanał wodny, który prowadzi ludzi do wejścia.

Lista stron internetowych architektów:

Robson Rak Architekci i projektanci wnętrz

De Gouden Liniaal Architecten

PYŁ

Tatiana Bilbao

Luigi Rosselli

Pracownia DL

CZARNY

EarthLab Studio

Tadashi Saito + Atelier NAVE

DIALOG