architektura

Buduj ekologicznie – Przyjazne dla środowiska materiały budowlane do użytku w pomieszczeniach

przyjazne dla środowiska materiały budowlane ekologicznie-budowlane-mech-dom-rysunek

To, co od dawna jest trendem w sektorze lifestylowym, jest kontynuowane również w obszarze mieszkalnym: zrównoważony rozwój i przyszłościowe budownictwo są dla Niemców coraz ważniejsze. Od pewnego czasu, budując dom, ludzie nie tylko kładą nacisk na nowoczesny wygląd, ale także myślą o ekologii i zrównoważonym rozwoju. Syntetyczne materiały budowlane zawierają dodatki chemiczne, które są szkodliwe dla środowiska, nie nadają się do prawidłowej utylizacji i mogą być przyczyną nasilania się alergii, a nawet raka. Zgodnie z wynikami duże studium z 2015 roku 78 procent ankietowanych chce materiałów budowlanych przyjaznych dla środowiska, które zapewniają zdrowe środowisko życia i nie wpływają na ich zdrowie. Dlatego w nowych budynkach coraz częściej do głosu dochodzą naturalne materiały budowlane. Spektrum sięga od płyt kartonowo-gipsowych do prac wewnętrznych po naturalne materiały izolacyjne oraz przyjazne dla środowiska farby i lakiery. W poniższym artykule chcielibyśmy przedstawić ogólny przegląd, nawet jeśli nie możemy objąć całej gamy ekologicznych materiałów budowlanych.

Kryteria dotyczące materiałów budowlanych przyjaznych dla środowiska

ekologicznie-buduj-zielony-trawnik-domek-sylwetki ekologiczne materiały budowlane

Przyjazne dla środowiska materiały budowlane są oceniane pozytywnie według kryteriów takich jak wpływ środowiska, zużycie energii i wody podczas produkcji, cykl życia i konserwacji oraz połączenie z innymi materiałami budowlanymi. Powinny mieć niską zawartość zanieczyszczeń, łatwo nadające się do recyklingu i trwałe. Dalsze aspekty do rozważenia można znaleźć na poniższej liście:

  • niskie zapotrzebowanie na energię do produkcji i zanieczyszczenia podczas budowy oraz późniejszej konserwacji i pielęgnacji
  • Unikanie materiałów kompozytowych
  • długa żywotność i łatwa naprawa
  • Możliwość ponownego wykorzystania po rozbiórce lub przynajmniej zniszczeniu niskoemisyjnym

Ekologiczna izolacja termiczna

przyjazne dla środowiska materiały budowlane wewnętrzna izolacja z wełny mineralnej

Wobec stale rosnących cen energii, dobra izolacja cieplna odgrywa coraz większą rolę, ponieważ oszczędza energię, a tym samym pieniądze. Podobnie jak w przypadku materiałów izolacyjnych, istnieją różne ekologiczne materiały budowlane, które mają wyraźną przewagę nad materiałami termoizolacyjnymi bogatymi w szkodliwe substancje. Materiały budowlane pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, takie jak wełna owcza, produkty z drewna, konopie i wodorosty, charakteryzują się wysoką gęstością i zdolnością do magazynowania ciepła oraz są idealne do izolacji termicznej i akustycznej. Płatki celulozy i wełna mineralna należą obecnie do najpopularniejszych ekologiczne materiały izolacyjne.

Przyjazne dla środowiska materiały budowlane do paneli rozszerzających

ekologiczne-materiały-budowlane-wnętrza-płyty-gips-płyty-budowlane

Dzięki panelom rozszerzającym można łatwo tworzyć ściany działowe, okładziny ścienne i sufitowe, a także poprawić ochronę przed ciepłem, dźwiękiem uderzeniowym i prywatności w pomieszczeniu. Ponieważ jednak mają bezpośredni lub pośredni kontakt z powietrzem w pomieszczeniu, przy ich wyborze należy wziąć pod uwagę szereg kryteriów zdrowotnych. Spoiwa stosowane w płytach wiórowych i płytach OSB mogą na przykład wykazywać niską emisję formaldehydu i izocyjanianów. Gips, wapno i cement są w dużej mierze bezproblemowe i nieszkodliwe dla zdrowia. Jest szczególnie przyjazny dla środowiska Gips REA firmy STEAG, co jest szczególnie korzystne pod względem ekologicznym, ponieważ jest otrzymywane jako produkt odpadowy z instalacji odsiarczania spalin. W budownictwie wewnętrznym tynk paryski stosuje się w postaci tynku paryskiego, takiego jak tynk lub szpachlówka, płyty gipsowo-kartonowe i płyty gipsowo-włóknowe.

Ekologiczne aspekty okien

ekologiczne-materiały-budowlane-okna-drewniane-potrójnie-naturalne-drewno-sosnowe

W przypadku okien należy również wziąć pod uwagę aspekty ekologiczne. Niebezpieczne substancje, takie jak chlorek winylu lub ftalany, mogą ulatniać się z plastikowych okien, a podczas spalania tworzą się kwasy solne i dioksyny. Dobre powody, które przemawiają przeciwko stosowaniu PVC we wnętrzach. Wiele izolowanych okien drewnianych przeżywa obecnie wzrost, ponieważ są one znacznie bardziej przyjazne dla środowiska, a przy prawidłowej obróbce i pielęgnacji gwarantowana jest długa żywotność.

Ekologiczne wykładziny podłogowe

ekologiczne-materiały-budowlane-podłogi-parkiety-długie deski

W przypadku tekstylnych wykładzin podłogowych ważne jest, aby nie trzeba było ich traktować środkami chemicznymi w celu ochrony przed ćmami i chrząszczami. Jednak obecnie dostępnych jest wiele naturalnych pokryć podłogowych. Podłogi z parkietu i desek są nadal jednymi z najpopularniejszych rodzajów podłóg ze względu na ich ponadczasową elegancję, łatwość montażu i wszechstronność w wyglądzie. Korek jest również dobrą alternatywą dla przyjaznych dla zdrowia podłóg, ponieważ jest dźwiękochłonny, przyjemnie ciepły dla stóp i izolujący.

Ekologiczne kolory

przyjazne dla środowiska materiały budowlane farby ścienne - jasnozielone - wałki do malowania

Do malowania sufitów i ścian należy stosować farby i tynki zawierające rozpuszczalniki organiczne z surowców roślinnych. Oto kilka naturalnych kolorów, które możesz rozważyć:

Farba gliniana – Składa się wyłącznie z naturalnych składników, ma intensywne krycie i nie zawiera szkodliwych dodatków. W przypadku szczotkowania proszek jest po prostu mieszany z wodą. W zależności od pożądanego koloru dodawane są odpowiednie pigmenty kolorystyczne. Wciąż oddycha, reguluje wilgoć i pochłania zapachy.

Farba emulsyjna na bazie żywicy naturalnej – Ważnymi składnikami tych wszechstronnych farb ściennych są naturalne żywice, sole boru, oleje roślinne i spoiwa, takie jak kreda i dwutlenek tytanu. Z reguły farby emulsyjne na bazie żywicy naturalnej nie zawierają rozpuszczalników, można je rozcieńczać wodą, zmywalne i nie rozmazuje.

Silikatowa farba ścienna – Farby silikatowe są niskoemisyjne, bezrozpuszczalnikowe i należą do najtrwalszych farb do wnętrz i na zewnątrz. Ze względu na składniki mineralne są uważane za szczególnie ekologiczne i są chętnie wybierane, jeśli chodzi o zrównoważone materiały do ​​wnętrz. Dzięki naturalnej alkaliczności działają dezynfekująco, nie stanowią pożywki dla grzybów i bakterii zmniejszają ryzyko rozwoju pleśni.

ekologiczne-materiały-budowlane-wapno-wałek-do-naklejania-sufit

Farba wapienna przeciw pleśni – Gotowe do użycia farby wapienne są teraz dostępne u wielu producentów farb naturalnych. Dzięki działaniu regulującemu wilgotność i dezynfekującemu farba wapienna nadaje się szczególnie do wilgotnych pomieszczeń. Jako wadę można wymienić jego stosunkowo niską krycie, dlatego farby wapienne nie nadają się do tworzenia mocnych kolorów.