architektura

Budowanie zgodnie z zasadami Feng Shui – 6 zrealizowanych projektów jako dobre przykłady

Budowanie zgodnie z zasadami Feng Shui przykłady projektów architektonicznych

Chińskie nauki Feng Shui dotyczą przepływu Qi. Zasady Feng Shui powinny pomóc nam bardziej świadomie kontrolować nasze samopoczucie i sprawić, by nasze otoczenie było bardziej harmonijne. Podczas budowania zgodnie z Feng Shui, orientacja domu i układ pomieszczenia odgrywają ważną rolę i mogą mieć pozytywny lub negatywny wpływ na przepływ energii (Chi). Wybraliśmy sześć projektów architektonicznych opartych na koncepcjach nauczania Wschodu. Nie tylko są dobrymi przykładami, ale także podsuwają pomysły na zaprojektowanie własnego domu.

Klinika Dermatologii Dr Derm by Atelier Central Arquitectos

Projekt wnętrza Feng Shui bez przejść kątowych

Klinika ta znajduje się w Estoril w Portugalii i jest projektem Atelier Central Arquitectos. Ciekawostką jest, że wystrój wnętrz oparty jest na metodzie Bagua. Bagua jest rodzajem kompasu i jest podzielona na dziewięć pól – 8 na zewnątrz i jedno wewnątrz. Każdy z tych obszarów bagua rozciąga się w określonym kierunku i pełni określoną funkcję. Środek, czyli środek, oznacza zdrowie. Architekci umieścili Bagua na planie kliniki i odpowiednio zaprojektowali różne strefy.

Feng Shui rządzi głównymi punktami planu podstawowego Bagua

Zgodnie z zasadami Feng Shui architekci zrezygnowali z prostych kątów i kształtów i stworzyli płynną przestrzeń, w której granice się zacierają. Tworzy to ciągły ruch, który tworzy ezoteryczne uczucie.

Projektowanie wnętrz kliniki szklana ściana czerwona podłoga winylowa Led light cold white

Ściany sal kliniki składają się z białych szklanych paneli, które uniemożliwiają wzajemny wgląd. Jednak za szklanymi ścianami widać cienie i ruchy. Mocny, czerwony kolor podłóg winylowych ma pomóc odpędzić złą Qi i wnieść dobrą energię do kliniki.

Projekt mieszkaniowy „Botanica Khao Yai” autorstwa Vin Varavarn Architects

Budowanie według Feng Shui przy użyciu światła słonecznego

Projekt znajduje się na skraju pasma górskiego Khao Yai, jednego z najważniejszych i najbardziej rozległych regionów parków narodowych w Tajlandii. Ponieważ projekt znajduje się w pobliżu jednego z najpiękniejszych obszarów leśnych, natura stała się dla architektów najważniejszym czynnikiem. Koncepcja projektowa projektu nawiązuje do idei „Wycieczki do Khao Yai”. Dzięki temu ludzie mogą doświadczyć piękna natury podczas całej „podróży” do miejsca przeznaczenia. Mieszkańcy mają również możliwość wyboru trasy do miejsca zakwaterowania.

Kompleks mieszkaniowy plan piętra budynku Feng Shui planowanie południowego światła dziennego

Według Feng Shui światło ma wpływ na nasze samopoczucie i może wzmocnić nasze chi. Dla harmonijnego i optymalnego przepływu energii architekci przywiązywali dużą wagę do planowania światła dziennego. Wszystkie budynki kompleksu mieszkalnego wychodzą na południe, ale rozmieszczone są na różnych poziomach. Dzięki temu mogą korzystać z bezpośredniego światła słonecznego, ale także mają wystarczająco dużo cienia późnym popołudniem.

Feng Shui buduje kompleks mieszkalny w chodniku Tailand między budynkami

Zbuduj zgodnie z leżakami basenowymi Feng Shui, dużo zielonej ochrony prywatności

Zbuduj zgodnie z planem wykorzystania światła dziennego Feng Shui

Dom V1 autorstwa TNT Architects

Zasady Feng Shui dotyczące wyposażania szklanych ścian ogrodowych w pomieszczeniach

Według TNT Architects architektura powinna być pomostem między ludźmi a naturą. Dlatego w projekcie tego 4-piętrowego domu w Wietnamie zintegrowali dużo zieleni i światła dziennego.

Zasady Feng Shui budują zielone rośliny drzewa przekrój planu piętra

Front domu wychodzi na południe. Według Feng Shui na północy przeważa śmierć (spokój) i silne Yin, co oznacza zimno i twardość. Aby przywrócić równowagę w tym obszarze, architekci stworzyli ogródek na podwórku. Wysokie drzewa sięgają prawie najwyższego piętra i tworzą przyjemną atmosferę.

Świetlik do wnętrz w ogrodzie z roślinami dziennymi

Wolnostojące szklane drzewo do wanny Feng Shui

Wewnętrzny ogród kamienica wysokie drzewa północne feng shui

Basen Feng Shui autorstwa Mikou Studio

Przykład projektu basenu Feng Shui

Żywioł wody jest bardzo ważny w Feng Shui. Zwłaszcza poruszająca się woda rozprzestrzenia dużo chi. Z tego powodu architekci tej hali basenowej w Issy-les-Moulineaux we Francji zdecydowali się na okładzinę elewacji z falistych drewnianych listew. Powinni pamiętać o okrągłych ruchach na powierzchni wody i wskazywać przepływ energii w Feng Shui.

Basen taras na dachu szklane świetliki małe drzewka w doniczkach

Basen świetliki dachowe taras dachowy zielony dach

Przykład budowy basenu Feng Shui we Francji

Dom z płaskim dachem w Bankok, Tajlandia autorstwa Junsekino Architect and Design

ruchomy symbol wody feng shui systemy filtracyjne

Kolejny projekt również skupia się na wodzie. Właściciele domów chcieli poczuć naturę i obecność wody w całym domu – czy to wizualnie, akustycznie czy emocjonalnie. Ich pomysł polegał na zorientowaniu układu pokoju zgodnie z zasadami Feng Shui. Według chińskiej nauki woda może mieć pozytywny wpływ na niekorzystne energetycznie pozycje w domu.

Most korytarzowy między częściami domu

Dom Feng Shui dużo lekkiego stawu z drewna

Plan domu z elementem wody Feng Shui

Chinatown Chicago Branch Library autorstwa SOM

W Feng Shui wejście jest energetycznym kluczem do domu. Eksperci Feng Shui zalecają, aby wejście do budynku znajdowało się najlepiej od południa. Ogień żywiołu i kolor czerwony są przypisane do kierunku południowego.

Symbole Feng Shui można zobaczyć w architekturze tej nowoczesnej biblioteki w Chicago. Wejście do budynku od strony południowej, łagodny trójkątny kształt i płynne przejścia nawiązują do zasad projektowania Feng Shui.