architektura

Beton wewnątrz i na zewnątrz – Casa AYYA to przykład nowoczesnej architektury z Argentyny

betonowy dom nowoczesna elewacja przednia drzewa

Płaska działka w zamkniętym kompleksie mieszkalnym w Pinamar w Argentynie otwiera się jak wentylator ze wschodu na zachód, od strony ulicy do tylnej elewacji. Niektóre młode sosny służą jako delikatny filtr między posiadłością, sąsiadami i polami małego miasteczka generała Juana Madariagi. Były to pierwsze dane dotyczące konkretnego projektu dla domu wakacyjnego, który powinien oferować dużo miejsca do gromadzenia i rozrywki. Ponadto klienci życzyli sobie domu, w którym pokoje będą używane podczas wakacji w ciszy, zmysły będą wybudzone, a patrzenie na otoczenie stanie się wartościowym przeżyciem. Dom powstały na zlecenie to nowoczesna konstrukcja składająca się z dwóch nakładających się na siebie, krzyżujących się brył. Beton wewnątrz i na zewnątrz charakteryzuje całą architekturę domu wakacyjnego i stanowi ciekawy kontrast z naturalnym otoczeniem.

Beton wewnątrz i na zewnątrz w środku naturalnego środowiska

betonowy dom wspornikowy zadaszenie wiaty na górnej kondygnacji

Dwie pozornie monolityczne betonowe konstrukcje nakładają się na siebie, krzyżują i spoczywają na platformie, tworząc Casa AYYA. Wzniesiony ponad przeciętny poziom nieruchomości, AYYA dominuje w okolicy i podkreśla otaczającą przyrodę. Skrzyżowane elementy gwarantują różne widoki dwóch planów – zachodnią i północną oraz zapewniają dobre nasłonecznienie we wszystkich pomieszczeniach.

betonowy basen z tylną elewacją elewacji

Projekt rozumie i promuje potrzebę spotkań towarzyskich. Nowoczesny dom jest więc zaaranżowany wokół patio, tarasu i basenu, który niczym wodne lustro potęguje efekt promieni słonecznych. Z wystającej belki zwisa huśtawka, co podkreśla wakacyjny charakter domku.

beton wewnątrz i na zewnątrz elewacji tylnej domu taras,

Na parterze rezydencja zamyka się od frontu, aby zachować prywatność mieszkańców, wyciszyć zgiełk sąsiedztwa i wzmocnić decyzję o otwarciu domu na zachód. Granice domu znikają wraz z całkowitym otwarciem okien, tworząc duże, otwarte przestrzenie, w których rozpływają się „wewnątrz” i „na zewnątrz”. Wyraźnie widać tutaj zastosowanie betonu wewnątrz i na zewnątrz. Betonowa płyta przełamuje salon-jadalnię i niweluje przejście między wnętrzem a zewnętrzem. Przestrzeń wewnętrzna i zewnętrzna łączą się i tworzą przestronną część dzienną.

betonowy dom zadaszenie tarasu betonowe szklane drzwi przesuwne

Wystająca betonowa ściana oddziela część dzienno-jadalną od kuchni. Wchodzi w betonowy baldachim przypominający pergolę. Równoległe otwory filtrują światło słoneczne i tworzą ciekawą grę światła i cienia. W godzinach porannych cień rozciąga się na basen i wraca do domu w ciągu dnia, aby udostępnić taras do opalania.

beton wewnątrz i na zewnątrz tarasu kuchennego bezszwowe przejście

Po drugiej stronie betonowej przegrody znajduje się kuchnia. Tutaj również ściana zewnętrzna jest całkowicie przeszklona i można ją całkowicie otworzyć na zewnątrz. To powiększa małą kuchnię, która ma małą wyspę kuchenną. Obszar przed kuchnią jest całkowicie chroniony przed deszczem i słońcem, ponieważ górne piętro znajduje się nad nim. Ta zadaszona przestrzeń na zewnątrz to idealne miejsce na posiłek i relaks na świeżym powietrzu.

beton wewnątrz i na zewnątrz blatu kuchennego z granitu,

Ponieważ frontowa fasada nie ma okien w klasycznym tego słowa znaczeniu, duży salon na parterze jest całkowicie chroniony przed wzrokiem ciekawskich z ulicy. Dwa rzędy drobnych elementów ze szkła lanego zapewniają więcej światła i ciekawą grę światła w betonowym domu. Można je również znaleźć na piętrze – w postaci całej przegrody między pokojami.

betonowe wnętrza ściany sufit podłoga

Piętro wygląda jak osobny element, który został umieszczony poprzecznie nad parterem. To tutaj znajdują się prywatne pokoje, takie jak sypialnia i łazienka. Do dyspozycji mieszkańców jest również plac zabaw.

beton wewnątrz i na zewnątrz nowoczesny projekt domu

Pokoje charakteryzują się wielkością; Są neutralne i niepowlekane. Pomieszczenia te nie zostały „oznaczone”, aby zapewnić właścicielowi elastyczność w ich użytkowaniu. Oznaczenia szalunku i monitorowana niedoskonałość są uważane za zalety: struktura, kolor i faktura przenikają się i podkreślają charakter AYYA.

projekt schodów nowoczesne schody betonowe dzielnik pokoju z drewna

Wszystkie materiały dobierane są tak, aby utrzymanie domu było jak najmniejsze, biorąc pod uwagę, że wpływ klimatu na nie jest kontynuacją procesu budowlanego. Wnętrze ścian betonowych wewnątrz i na zewnątrz jest całkowicie wypełnione płytami z ekspandowanego styropianu, aby zapewnić lepszą izolację.

betonowy dom wewnątrz betonowe ściany schody okna

Materiały pokazują, czym są, ponieważ ich powierzchnia nie jest obrabiana. Podobnie jak proces budowlany pozostają bezpośrednio i na stałe w budynku.

Niekonwencjonalny żelbet góruje nad działką i wsparty jest na podeście, kontrastując z typowym domem w sąsiedztwie. Rezydencja zamienia się w audytorium, z którego można oglądać każdy zachód słońca. To największa zaleta Casa AYYA – uchwycenie ducha wiejskiego środowiska, w którym każdego popołudnia zachodzi słońce.

schody betonowe poręcze metalowe

betonowe schody betonowe ściany wiszące światła

beton wewnątrz ściany betonowe ozdobne płytki szklane jasne

betonowy dom wewnątrz ściany odlewane szkło efekt świetlny

łazienka świetlik blat umywalka betonowy sufit

betonowy dom ogród hamak dom wakacyjny

betonowy hamak z belkami wspornikowymi wewnątrz i na zewnątrz,

betonowy dom wspornikowy nowoczesna architektura argentyna

Przesuwane szklane drzwi tarasowe zamiast ściany zewnętrznej

betonowe zadaszenie tarasu wewnątrz i na zewnątrz basenu

betonowy dom z fasadą ze szkła wspornikowego basenowego

betonowe płyty schodowe wewnętrzne i zewnętrzne ścieżka ogrodowa

nowoczesny element wspornikowy domu betonowego

wejście do domu betonowego na wspornikach

betonowe płyty wejściowe do domu pośrednie oświetlenie led

betonowy dom oświetlenie wspornikowe wieczorem

nowoczesny geometryczny wzór wspornika domu z betonu

dach betonowy dom płaski dach nowoczesny

Projekt: Dom AYYA

Lokalizacja: Pinamar, Buenos Aires, Argentyna

Architekci: Estudio Galera – Strona internetowa

Rok realizacji: 2017

Styl: nowoczesny

Całkowita powierzchnia działki: 1480 m²

Powierzchnia mieszkalna: 290 m²

Fotograf: Diego Medina