architektura

Architektura ze szkła i kamienia, która inspiruje: 20 projektów z całego świata

architektura szkło kamień natura projekty ciekawe nowoczesne współczesne

Podczas gdy w przeszłości architektura składała się głównie z kamienia, dziś współczesne budynki fascynują swoją lekkością i przejrzystością, co oczywiście uzyskuje się za pomocą szkła. Aby stworzyć połączenie między teraźniejszością a przeszłością, architekci i projektanci łączą te dwa materiały. Niezależnie od tego, czy chodzi o okładziny szklane, całe ściany czy fasady ze szkła, uzyskuje się harmonijne połączenie wysokiej wartości użytkowej i wyrazistej estetyki. Przedstawiamy 20 ciekawych projektów z całego świata, które inspirują.

Współczesna architektura ze szkła i kamienia

architektura szkło kamienna ruina katedra starożytne muzeum

We wszystkich dwudziestu projektach, które prezentujemy w tym artykule, architekci spełnili swoje zadanie projektowe w ścisłym związku z tradycyjną architekturą miejsca. Szkło w bezpośredni sposób łączy przestrzeń wewnętrzną i zewnętrzną oraz tworzy ekscytujące nastroje świetlne. Uważany jest również za nowoczesny materiał, który pozwala na dużą swobodę i mimo dużej powierzchni nadaje zaskakującą lekkość.

Muzeum Katedralne w Hedmark, Norwegia

architektura szkło kamienna katedra muzeum hedmark

Muzeum Hammar Hedmark to niezwykły projekt, który łączy dawną skandynawską architekturę i przybliża ją widzowi. Starożytne ruiny katedry w Hedmark są chronione szkłem, a jednocześnie są dobrze wyeksponowane dla zwiedzających. To swoista podróż w przeszłość z naciskiem na etnografię, religię i historię. Szereg prac współczesnych artystów jest również wystawionych w holu, zachęcając do dialogu między kontrastami między starym a nowym.

Herbaciarnia w Montemor-o-Velho

architektura szkło kamień ruina elewacja pawilon uprawy

W widocznych z daleka ruinach zamku – Pałacu Księcia Montemor-o-Vellho w głębi lądu Portugalii – znajduje się herbaciarnia, którą architekt Joao Mendes Ribeiro zaprojektował jako konsekwentną renowację. Jest to szklany pawilon otoczony starymi kamiennymi murami. Atak strukturalny architekta jest widoczny i jednocześnie powściągliwy, a dzięki swojej surowej geometrii stanowi wyraźny kontrast z surowym murem.

Architektura ze szkła i kamienia: dom wolnostojący w O Casal, Hiszpania

architektura szkło dom z kamienia panorama okno natura współczesna

Dawny dom wiejski został zbudowany przez Irisarri w 2013 roku & Piñera Architects zrekonstruowali i przekształcili w nowoczesny, zalany światłem dom z koncepcją otwartego życia. W rzeczywistości z domu wiejskiego zachowało się kilka innych dekoracyjnych elementów elewacji, które wtapiają się w nową nowoczesną architekturę. Połączenie szkła i kamienia tworzy niepowtarzalne połączenie starego z nowym, przeszłością z teraźniejszością.

Winda w historycznym centrum Gironelli, Barcelona, ​​​​Hiszpania

architektura szklana kamienna winda barcelona

Średniowieczny zamek znajduje się w historycznym centrum miasta Gironella w prowincji Barcelona w Hiszpanii. Znajduje się na wzgórzu, które jest około 20 metrów wyższe i dlatego jest trudno dostępne dla zwiedzających. Winda była najlepszym rozwiązaniem, które umożliwiało dostęp do zabytków. Powinna jednak doskonale komponować się z miejskim środowiskiem i być jednakowo odpowiednia dla wszystkich turystów. Projektem zajął się architekt Carles Enrich. Zaprojektował windę wykonaną ze szkła, stali Corten i cegły klinkierowej, która jeździ w górę i w dół muru zamku i tworzy idealną symbiozę starego i nowego.

Casa Sabugo, Hiszpania

architektura szklany dom z kamienia hiszpania stal corten

Casa Sabugo to wyjątkowy dom rodzinny położony w wiosce w Hiszpanii. Otoczenie jest spokojne, związane z naturą i typowo wiejskie. Istnieje wiele starych gospodarstw, które przypominają dawną architekturę kamienną. W związku z tym właściciele domów chcieli połączyć te charakterystyczne cechy z nowoczesnym budownictwem. Współczesna architektura domów ucieleśnia wspomnienia dzieciństwa, nadzieje i złudzenia oraz tworzy bezpośredni związek z otaczającą naturą.

Klasztor Santuario do Caraca

architektura szkło kamienne ruiny klasztoru fasada

W Brazylii, która skądinąd charakteryzuje się radością życia i gorączką, Sabtuario do Craca wygląda jak oaza spokoju i spokoju, którą można znaleźć tylko w naturze. Dawny klasztor znajduje się w parku przyrody i dziś przyjmuje wielu turystów, zwłaszcza w weekendy. Budynek został zmodernizowany i przekształcony w wiejską karczmę. Jednak wiele elementów z ponad 150-letniej historii klasztoru jest bardzo dobrze zachowanych i wspaniale połączonych z nowoczesną architekturą.

Architektura ze szkła i kamienia: Biały Dom w Schottkraj 

architektura szkło kamienny dom (dom) okno ruina szkocja

Dom z połowy XVIII wieku został zmodernizowany przez WT Architecture. Poszczególne elementy z zewnętrznych ścian i dawnej ściany są wkomponowane w nową architekturę. Szczególnym akcentem jest duża szczelina, która w połączeniu ze szkłem jest doskonale zaakcentowana.

Wieża Vilharigues w Vouzela, Portugalia

architektura szkło kamień zmień portugalską naturę

Jedną z ruin, które zostały niedawno zmodernizowane, jest wieża Vilharigues w Vouzela w Portugalii. Został zbudowany pod koniec XIII wieku i dzięki swojemu wysokiemu położeniu oferuje piękne widoki we wszystkich kierunkach. Nadal istnieją trzy wieże, które były używane do obserwowania i obserwowania lądu we wcześniejszych czasach. Dziś stanowią widok w pięknym miejscu. Pozostałe dwa mają zostać zmodernizowane. Architekt Renaato Rebelo zajął się projektem i zaprojektował konstrukcję wykonaną głównie ze szkła, która ewentualnie mogłaby zostać rozebrana.

Architektura ze szkła i kamienia: stara stodoła w Gloucestershire w Anglii

architektura szkło kamień dom anglia panorama okno

Stara stodoła w Gloucestershire w Anglii była częścią dawnego domu wiejskiego zbudowanego na początku XVIII wieku. Niedawno został zrekonstruowany i tam, gdzie kiedyś była pasza dla zwierząt, znajduje się teraz przestronna świetlica. Przeszklony korytarz prowadzi do prywatnych pokoi. Nie tylko na zewnątrz, ale także we wnętrzu znajduje się wiele detali z dawnego domu.

Katedra Bagrati w Gruzji

architektura szkło kamienna katedra geirgia

Jest to katedra pochodząca z XI wieku, a od 2001 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Był kilkakrotnie odnawiany, przez co budynek nie odpowiadał już pierwotnej architekturze i powinien zostać częściowo przebudowany. Projektem tym zajmował się architekt Andrea Bruno. Udało mu się zintegrować nowoczesne elementy poprzez perfekcyjne dostosowanie do średniowiecznej architektury i znakomicie komplementuje różne zrujnowane części budynku.

Ruiny zamku Kalo w Danii, MAP Architects

architektura szkło kamienne ruiny ciekawe miejsca w danii

Na duńskiej wyspie Kalo znajdują się ruiny średniowiecznego zamku. W 2015 roku został przebudowany i udostępniony zwiedzającym. Architekci MAP zajmowali się odbudową ruin. Modernizacja, którą otrzymał zamek, może zostać w przyszłości zarówno usunięta, jak i rozbudowana.

Architektura ze szkła i kamienia: biuro przy Lacy Street, Barcelona, ​​Hiszpania

architektura szkło kamień biuro cegła stary budynek

Budynek wybudowany w XX wieku przez lata pełnił kilka funkcji. Funkcjonowało jako atelier kaletnicze, później jako drukarnia, a nawet garaż. W 2014 roku firma Sauquet Arquitectes przekształciła go w biuro. W ten sposób zachowali pierwotny charakter domu i odpowiednio zainscenizowali szczególne cechy dawnej architektury.

Kościół Kilfenora

architektura szkło kamień ruiny kościoła

W małej wiosce liczącej zaledwie 169 mieszkańców na południowym krańcu Irlandii znajdują się ruiny przesiąknięte historią. Pochodzi z XII wieku i został w dużej mierze odrestaurowany. Katedra jest również używana do dziś przez społeczność anglikańską. Na ich posesji znajdują się trzy wysokie krzyże celtyckie, które mają ogromne znaczenie religijne.

Architektura ze szkła i kamienia: dom na klifie

architektura szkło kamień urwisko morze dom

Architekci z Modscape zaprojektowali dom na klifie ze szklanych modułów. Imponująca siedziba wisi na zboczu klifu i oferuje 180-stopniowy widok na morze. Ma 5 pięter i składa się z prefabrykowanych modułów. Z pewnością, jeśli nie tylko ten dom, to z pewnością niewielu oferuje takie niesamowite wrażenia z życia.

Blencow Hall, Anglia

architektura szkło kamień zamek dwór anglia

Kolejną atrakcją, która z ruiny została przekształcona w prawdziwy obiekt architektoniczny, jest Blencow Hall w Vlencow, Cumbria, w północno-zachodniej Anglii. Dawny zamek pochodzi z XVI wieku i został atrakcyjnie zmodernizowany przez architektów z regionu. Dziś pełni funkcję karczmy, która fascynuje przyjezdnych wyjątkową architekturą i spokojną lokalizacją.

Restauracja Spazi Consonanti

architektura szkło kamień zamek ruiny zamku

Dom w Connemara, Zachodnia Irlandia 

architektura szkło kamień dom natura łąka tradycyjny nowoczesny

W Connemara w zachodniej Irlandii architekci z Peter Legge Associates przebudowali dwa stare domki i zaprojektowali nowoczesny dom o atrakcyjnym wiejskim uroku. Efektem jest doskonały przykład nowoczesnej architektury z kamienia i szkła, która nostalgicznie za przeszłością, a jednocześnie wygląda współcześnie.

Idealny dom architekta na wsi

architektura szklany dom z kamienia struktura mieszkalna ogród z kamienia naturalnego elewacja

Dom marzeń, który inspiruje swoją wyjątkową architekturą. To idealne połączenie naturalnych materiałów budowlanych, wiejskiego uroku i nowoczesnego designu.

Kościół Magdaleny

architektura szklany kamienny kościół pomnik

Dziś Izba Rzemieślnicza Plasencia mieści się w nowym aneksie dawnego kościoła Magdaleny, który pochodzi z XII wieku. Budynek został zmodernizowany, a jego zabytkowa część została udostępniona zwiedzającym.

Architektura ze szkła i kamienia: Lucent House autorstwa Antony’ego Gibbona

architektura szkło kamień dom panorama okno płaski dach jezioro

Ostatnim projektem angielskiego projektanta Antony’ego Gibbona jest przezroczysty dom: Lucent House. Składa się głównie ze szkła, a jedynie nośne ściany zewnętrzne są wykonane z kamienia. Minimalistyczna architektura ze szkła i kamienia ma również idealne miejsce, w którym można pokazać materiały jak najlepiej: dom znajduje się bezpośrednio nad jeziorem, a czasem nawet nad wodą.