architektura

7 atrakcyjnych projektów do projektowania nowoczesnych saun

mamutus-milan-atelier-forte

W Finlandii sauna jest wyrazem zdrowia fizycznego. Jest to zwyczaj kulturowy, który wspólnie dzielą przyjaciele i rodzina. To miejsce, w którym się czyścisz, a nie tylko się pocisz. W tym artykule przedstawiamy 7 atrakcyjnych projektów dla nowoczesny projekt sauny.

1. pływający projekt nowoczesnej sauny “Kaluga”

nowoczesna-sauna-design-kaluga-pływanie

Na „Festiwal Obiektów Krajobrazowych” w Rosji w 2008 roku fińska firma Rintala Eggertsson Architects zaprojektowała wraz z innymi międzynarodowymi architektami pływający dom do ekstremalnych warunków. Firma architektoniczna Rintala Eggertsson Architects nazwała ten projekt „Kaluga – pływająca sauna”. Po zakończeniu domy zostały spławione wzdłuż rzeki Ugra, od Juhnovo do wsi Nikola-Lenivets, gdzie były wykorzystywane jako stałe eksponaty i pensjonaty dla zwiedzających.

pływanie-sauna-Rintala-Eggertsson

Lokalizacja: Juhnovo, Czechy

Projekt autorstwa: Rintala Eggertsson Architekci

2. Fińska nowoczesna sauna nad jeziorem

nowoczesna-sauna-design-ala-architekci

Finlandia ma ważną, ponadczasową tradycję saun nad jeziorem. W tym przypadku sauna została zbudowana w modernistycznej willi z lat 50. XX wieku. Zarówno paleta materiałów, jak i architektura są nowoczesne, ale wrażenia w saunie są starożytne. Pomiędzy sesjami możesz zanurkować w jeziorze lub położyć się na śniegu. Taras jest duży na relaks i picie piwa podczas przerw. Przezroczystość płótna zamienia saunę w migoczące światło w ciemne noce i przepuszcza bezpośrednie światło słoneczne w ciągu dnia. Taras jest zorientowany na wieczorne słońce. Tylna ściana chroni przed wzrokiem sąsiadów i obramowuje widok na jezioro.

nowoczesna-sauna-design-am-see

Lokalizacja: Finlandia

Projekt autorstwa: ALA Architects ltd

3. Cadyville – nowoczesny design sauny

Cadyville nowoczesny projekt sauny

Sauna Cadyville została zaprojektowana i zbudowana wzdłuż rzeki Saranac w pobliżu Nowego Jorku. To zwarta konstrukcja, pokryta lustrami. Jest zbudowany na skale, a ściana skalna tworzy wewnętrzną ścianę sauny. Rzeka jest dwadzieścia metrów pod sauną.

Cadyville-sauna-Dan-Hisel

Szklany las w saunie Cadyville

Lokalizacja: Saranac, USA

Projekt autorstwa: Dan Hisel Architekt

4.. Nowoczesny projekt sauny w lesie

nowoczesna-sauna-design-las

Projekt znajduje się w Ranco na Pojezierzu – Chile, na ciemnej granitowej skale na brzegu, w otoczeniu leśnego krajobrazu. Projekt składa się z sauny z zadaszonym tarasem i przebieralni, z których każde szuka innego widoku ze skały w kierunku jeziora. Wszystkie trzy są połączone położeniem zorientowanym na północ-południe.

nowoczesna-sauna-design-chile-panorama

nowoczesny projekt sauny

las-nowoczesna-sauna-design-drewno-architektura

Lokalizacja: Lago Ranco, Chile

Projekt autorstwa: Panorama

5. Huginna & Sauna w Munnie

huginn-muninn-nowoczesne-projektowanie-sauny

Atelier FORTE prezentuje nowoczesny projekt sauny przed – Huginn & Munin. Sauna, wykonana z drewna świerkowego, oferuje miejsce dla dwóch osób. Jak w skandynawskiej tradycji zasilany jest piecem opalanym drewnem. Iluminatory na ścianach oprawiają zachody słońca na wzgórzu Piacenza, a ciepłe światło zalewa mały pokój. Huginn i Muninn oznacza „myśl” i „pamięć”. To są imiona dwóch kruków Odyna. Każdego dnia rozsyła je po całym świecie, wracają i opowiadają mu wszystko, co widzieli i słyszeli. Istnieje analogia z sauną jako chwilą zadumy i relaksu na koniec długiego dnia.

huginn-muninn-atelier-forte-Piacenza-Włochy

huginn-muninn-sauna-architektura

Lokalizacja: Piacenza, Włochy

Projekt autorstwa: Atelier Forte

6. Sauna Mammuthus Belli

Projekt nowoczesnej sauny Mammuthus Belli

Struktura drewna Mammuthus Belli ma 9 metrów wysokości. Głowa i kły są pełne stali. Każdy ząb konia ma 6 metrów długości. Wewnątrz znajduje się tradycyjna szwedzka sauna dla czterech osób. Ten projekt został zrealizowany w 2011 roku na Milan Design Week.

mamutus-struktura-drewniana-projekt-sauny

Lokalizacja: Mediolan, Włochy

Projekt autorstwa: Atelier Forte

7. Pływająca sauna w Norwegii

pływająca-sauna-norwegia-Marco-Casagrande

Ta pływająca sauna została zaprojektowana przez fińskie biuro Casagrande & Rintala zaprojektowana we współpracy z Vastland’s Art Academy. Cała wioska może zobaczyć saunę na Hardangerfjord, która wieczorami świeci jak latarnia. Do sauny wchodzi się pływając lub wiosłując łódką. Ściany są półprzezroczyste. Nowoczesny projekt sauny, Tutaj pokazano szczęśliwe mariaż kultury fińskiej i norweskiej.

pływanie-sauna-Marco-Casagrande

Lokalizacja: Rosendal, Norwegia

Projekt autorstwa: Marco Casagrande